Co daje bieganie

Pogoda za oknem coraz częściej zachęca do korzystania z jej uroków. Usportowiona część z nas z pewnością rozpoczęła już treningi na świeżym powietrzu. Jedną z najpopularniejszych, a jednocześnie niewymagających specjalistycznego sprzętu ani dużego nakładu finansowego, aktywności jest bieganie. Z jakich powodów jeszcze warto zainteresować się tym rodzajem ruchu? Bieganie przynosi same korzyści. Zalety i efekty biegania oraz wpływ na zdrowie.

Co daje bieganie

Co daje bieganie – Zalety i efekty biegania

10 powodów aby zacząć biegać:

  1. Regularnie uprawiany, poranny jogging pomaga unormować rytm dnia. Łatwiej będzie nam zorganizować całą resztę doby, dostosowując jej plan do treningu na samym początku.
  2. Bieganie wczesną porą korzystnie wpływa również na stabilizację zegara biologicznego, co okazuje się szczególnie pomocne w przypadku osób, które rano czują się wyjątkowo ospałe.
  3. Systematycznie powtarzanie wczesnego biegania nie tylko rozbudza organizm ale również uczy samodyscypliny i reguluje pracę ciała, dzięki czemu będzie ono przygotowane na ranne pobudki, tym samym czyniąc je po czasie zdecydowanie mniej trudnymi.
  4. Dzięki przebieżkom poprawiamy także krążenie krwi i uintensywniamy wytwarzanie endorfin (tzw. hormonów szczęścia), które dodają energii i wywołują poczucie zadowolenia.
  5. Korzyścią porannego joggingu, szczególnie na czczo, jest także zwiększenie metabolizmu oraz przyspieszenie przemiany materii, co z kolei skutkuje usprawnieniem procesu odchudzania.
  6. Do nieodłącznych plusów płynących z biegania zaliczyć możemy także oczywistą poprawę kondycji.
  7. Wieczorny czy nawet nocny jogging również przynosi wiele profitów. Niekwestionowaną korzyścią jest lepszy sen. Dotleniony podczas ćwiczeń organizm sypia lepiej i spokojniej.
  8. Późny trening może być także rewelacyjnym sposobem na odreagowanie stresu całego dnia, pomaga nam się wyciszyć i uspokoić. Po wykonaniu wszystkich, przewidzianych na dany dzień, obowiązków z pewnością mamy także więcej czasu na pokonanie dłuższego dystansu, co jest ważne na przykład dla bardziej zaawansowanych biegaczy. Rano niestety bardzo rzadko mamy warunki do tego by poświęcić więcej niż pół godziny na trening, nie skracając przy tym minimum niezbędnego czasu potrzebnego na nocny odpoczynek. Wieczorami na drogach zazwyczaj jest także mniej kierowców, co jest dużym plusem zwłaszcza w dużych miastach.
  9. Przyjemność i ciekawe hobby, rywalizacja w imprezach biegowych
  10. Zyskanie pewności siebie

Przygotwanie do biegania

Aby ustrzec się od kontuzji czy wszelkich innych nieprzyjemności jakie mogą płynąć z joggingu, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Koniecznością przed każdym treningiem jest wykonanie rozgrzewki. Znacznie zmniejszy ona prawdopodobieństwo wszelkich urazów wywołanych aktywnością fizyczną. Po zakończonym treningu dobrze jest się także rozciągnąć by rozluźnić mięśnie, przygotować do następnego dnia ćwiczeń oraz uniknąć zakwasów. Warto wiedzieć również, że w trakcie treningu wykonywanego na czczo, który trwa dłużej niż 35-40 minut, organizm zaczyna pobierać energię z mięśni, nie biegajmy więc dłużej bez uprzedniego zjedzenia posiłku. Istotne jest także dostarczenie energii po wysiłku fizycznym. Stosowanie głodówek, przy jednoczesnych intensywnych treningach, nie usprawnią procesu odchudzania, mogą wywołać wręcz odwrotny skutek, przy okazji osłabiając organizm. Przestrzegając podstawowych reguł możemy mieć pewność, że jogging przyniesie nam jedynie korzyści i dobre efekty biegania.