Technika biegania

Bieganie to najbardziej rozpowszechniona dyscyplina sportowa na świecie. Nie potrzebujemy do jej uprawiania drogiego i profesjonalnego wyposażenia. Jest ona tania i dla każdego dostępna.

Nie wszyscy pewnie dobrze wspominają swoje przygody z bieganiem. Zadyszki, bóle stawów, kolki, pieczenie w drogach oddechowych. Każdy się z tym spotkał. Wiele z tych niemiłych skutków można uniknąć poprzez prawidłową technikę biegu. Jest z tym problem, ponieważ rzadko na lekcjach wychowania fizycznego w szkołach trenerzy pokazują jak prawidłowo się biega.

Technika biegania

Technika biegania – Jak prawidłowo biegać

Systematyczność i umiar w bieganiu

Każdy ma swoją kondycję i powinien dostosować ilość biegów i intensywność treningów do niej. To po pierwsze. Powinniśmy też biegać częściej, ale na mniejsze dystanse i z mniejszą intensywnością. Lepiej pobiegać sobie 3 razy w tygodniu po 3 kilometry niż raz na 10 kilometrów. Obciążymy sobie tylko organizm i przez nastepne dni stracimy ochotę na bieganie.

Rozgrzewka przed biegiem

Podstawa każdego biegacza. Zarówno amatora jak i zawodowca. Pozwoli uniknąć kontuzji podczas biegu i przygotuje mięśnie do wysiłku.

Oddech

Tlen jest bardzo potrzebny dla naszego organizmu podczas biegu. To dzięki niemu nasze mięśnie mogą wytworzyć energię do pracy. Niedobór tlenu spowoduje przejście mięśni na oddychanie beztlenowe co daje bardzo mało energii i w konsekwencji powoduje zakwaszanie ich. Przyczyną tego jest kwas mlekowy, który jest wytwarzany podczas tego procesu. Normalnie powinniśmy oddychać nosem, aby powietrze które pobieramy zostało ogrzane i oczyszczone. Podczas biegu musimy pobierać jak najwiekszą ilość powietrza. Dlatego powinnismy oddychać ustami, które dają taką możliwość. Wdechy i wydechy powinniśmy robić także w pewnym rytmie. Ustala się on indywidualnie dla każdej osoby.

Postawa biegacza

Każdy w telewizji oglądał chociaż raz zawody lekkoatletyczne. Widać jak zawodnicy są wyprostowani. Jest to ważna kwestia, ponieważ wyprostowana sylwetka umożliwia pobranie większej ilości tlenu niż osoba, która jest zgarbiona podczas biegu. Tak samo jest z szyją, dlatego podczas biegu powinnyśmy patrzeć przed siebie.

Ręce podczas biegu

Podczas biegu to nogi wykonuja tą prace, dzięki której poruszamy się, ale ręce też swoje robią. Pomagają utrzymać odpowiedni rytm lub go wyznaczają. Ręce nie powinny być zbyt napięte, bo marnujemy cenną energię. Praca rąk wzdłuż ciała i kąt w stawie łokciowymi powinien być równy około 90 stopni. Pięści powinny być lekko ściśnietę. Mówi się, że powinny być tak, jakby się trzymało origami. Nie za lekko, aby nie wypadły, ale też nie za mocno, bo je zniszczymy.
Ręce pełnią ważną funkcję wspomagającą podczas podbiegów. Należy wtedy intensywniej ruszać ramionami co ułatwi podbiegi.

Nogi

To one wykonują główną prace podczas biegu. Natura dała nam mechanizm amortyzujący jakimi są stawy. Często niepotrzebnie usztywniamy je przez co nie mogą pełnić one swojej funkcji. Takim przykładem są stawy kolanowe. Powinniśmy mieć luźno stawy, aby mogły amortyzować siłę wstrząsu. Podczas biegu należy też odpowiednio wysoko podnosić kolana. Umożliwi to prawidłową pracę stopy.

Stopa

Tutaj także natura dała nam odpowiednie mechanizmy do amortyzacji. Zauważmy, że jak biegamy na boso to lądujemy na śródstopiu. Jednak, gdy założymy buty do biegania z amortyzacją na pięcie, to dużo ludzi już ląduje na niej. To jest właśnie błąd. Lądowanie na śródstopiu umożliwi odpowiednią amortyzację. Skutkiem tego będzie mniejsza siła z jaką będą musiały się uporać kolana. Na początku nie jest łatwe bieganie na śródstopie. Nie można sobie tak od razu przestawić się, do tego trzeba czasu. Zawsze można wziąć buty z cieńką podeszwą, np. tenisówki i pobiegać. One też wymuszą na nas upadek na śródstopiu. Takie bieganie może zmniejszyć ból stawów kolanowych w trakcie lub po bieganiu lub całkiem go wyeliminować. Wiekszość butów do biegania dostępnych w sklepach są przystosowane do biegania na pięcie i pomimo amortyzacji jaką mają, nie są w stanie w 100% wyeliminować tej siły, która działa na nasze cialo.

Jak biegać

Nawadnianie organizmu

Należy także podczas biegu pamiętać o odpowiednim nawadnianiu się. Powinnyśmy tak uzupełniać płyny, aby podczas wysiłku nie odczuwać pragnienia.

Po biegu należy przeprowadzić krótkie rozciąganie, aby zmniejszyć uczucie bólu w kolejnych godzinach.

Podsumowanie

Bieganie to prosty i tani sport. Może go uprawiać każdy i wszędzie. Jak każdy sport może wywoływać różne kontuzje i urazy, ale odpowiednia rozgrzewka zmniejsza prawdopodobieństwo, że takie wystąpią. Odpowiednia technika biegu spowoduje, że będziemy mogli poczuć przyjemność z biegu i uzależnić się od niego. Systematyczny ruch pozwoli nam zachować zdrowie i radość z życia. Więc biegamy i ćwiczymy technikę biegu.