Jak zacząć biegać

Bieganie stało się ostatnio bardzo popularne. Nic w tym dziwnego, bo poprawia całą sylwetkę, pomaga schudnąć oraz dostarcza nam endorfiny. Każdego roku zaczynają swoją przygodę z bieganiem tysiące osób. Tak, jak z każdym treningiem, część je kontynuuje, a część rezygnuje po kilku dniach.

Jak zacząć biegać

Dlaczego tak trudno wytrwać w regularnych treningach?

Bieganie jest wymagającym sportem. Mało osób ma tak dobrą kondycję, aby bieganie przychodziło im z łatwością. Zazwyczaj łapiemy zadyszkę już na pierwszym kilometrze. Czujemy te wszystkie nieprzyjemne objawy, jak: kołatanie serca, nadmierne pocenie się, a po zakończeniu treningu również ból mięśni, potocznie nazywany zakwasami. Trudno uwierzyć w takiej chwili, że dla kogoś bieganie może być przyjemne. Nie wspominając już o tym, że wizja przebiegnięcia 20 kilometrów zaczyna nam się wydawać samobójstwem.

Cały sekret czerpania przyjemności z biegania polega na dobraniu odpowiedniego tempa. Wtedy nie czujemy tego okropnego zmęczenia, które sprawia, że kolejny krok wydaje się nam niemożliwy. Bieganie nie musi być katorgą.

Motywacja do biegania – Czy więcej osób rezygnuje niż zostaje

Z pewnością osób, które biegają codziennie od lat, jest o wiele mniejsza, niż tych, którzy próbowali rozpocząć przygodę z tym sportem. Nie ma żadnych oficjalnych statystyk w tej kwestii, ale każdy lub prawie każdy z nas zna osobę, które rzuciła bieganie po kilku treningach. Osobiście bardzo podziwiam osoby, którym udało się wytrwać w postanowieniu dotyczącym biegania.

Kocham biegać

Pierwsza grupa osób, które miały kiedyś styczność z bieganiem to Ci, którzy pokochali tę formę aktywności fizycznej i wcześniej, czy później do niej wrócą. Treningi mogli zarzucić z powodu braku czasu lub lekkiej kontuzji.

Do biegania każda wymówka jest dobra

Druga grupa biegaczy to Ci, którzy nie biegają. Dwie najczęściej spotykane wymówki to, bo ja się do tego nie nadaję i to zbyt męczące. Jestem zwolenniczką poglądu, że jeżeli chcesz coś zrobić, to każdy powód jest dobry i jeśli nie chcesz to również.

Bieganie dla początkujących

Pierwszy trening – Jak zacząć biegać

Bardzo ważne dla początkujących biegaczy jest podejście do pierwszego treningu. Nie idziemy sobie potruchtać, tylko wykonać z góry założony plan treningowy. Nic nie może nas wtedy rozpraszać. Musimy być sami dla siebie trenerami i zachować pełną koncentrację, bo zazwyczaj biega wokół nas sporo ludzi. Jak zacząć biegać – najpierw wystarczą 3 do 4 treningów w tygodniu. Nie zakładajmy, że będziemy biegać codziennie, bo z pewnością nam się to nie uda. Odpowiednie buty do biegania już na pierwszych treningach uławią nam bieganie.

Bieganie dla początkujących – Ile powinien trwać trening?

Plan treningowy dla rozpoczynających bieganie:

5 minut, wolny marsz, 5 minut szybki marsz, 10 minut szurania, na koniec swobodny trucht tyle ile masz chęci – to najlepszy trening na początek. Z czasem odległość swobodnego truchtu będzie się zwiększać, ale spokojnie daj sobie czas. Z pierwszych minut marszu możesz zrezygnować dopiero wtedy, gdy będziesz w stanie biec swobodnym truchtem przez 20 minut.

Warto zapoznać się również z prawidłową techniką biegania.

Podsumowanie

Podsumowując, bieganie nie będzie takie straszne, gdy zaczniesz od krótkich 20-minutowych treningów. Trzymaj właściwe dla siebie tempo i co najważniejsze nie zniechęcaj się!